AV.FİKRET ÖZREGİN

HAYDARPAŞALI OLMAK

Yaşam sürecinde, duyguların sınır tanımadığı, en romantik, en karmaşık duyguların  yoğunlaştığı yıllar, şüphesiz gençlik  yıllarıdır. Bu yılların, yaşamımızda  çok  özel bir yeri vardır. Bu dönemde, göz  budaktan esirgenmez, ataklık en üst seviyede, heyecanlar dorukta, heyezanlar çokluktadır. Gençlik yıllarının en güzel  anılarının  yanı sıra, anımsandığında içimize burukluk veren acı ve hüzünlü anılarımız   da bu dönemde yoğunlaştığı gibi, ileride kadim dostluklara dönüşecek arkadaşlıkların başlangıçları da  hep bu  dönemdedir. Gençlik döneminin büyük bir bölümünü kapsayan Lise yılları da , bu süreç içinde yer alır. Hayata hazırlanmanın ilk provaları, ilk  deneyimler, ilk başarı ve başarısızlıklar, bu eğitim döneminde  yer alır. Bu kutsal eğitim kurumlarında elde edilen bilgi ve pratikler gelecek yaşantımızın   en büyük destek ve yol  göstericisidirler.
    
 
Gençlik heyecanlarının ilklerini yaşadığımız  ve  pek çok  anılarını paylaştığımız, yaşamımızda  yol gösterici  ve rehber olan, bizim lisemiz ve yuvamız da  HAYDARPAŞA ‘dır. Diğer eğitim kurumlarından, diğer liselerden  çok farklıdır. Eğitim kalitesiyle daima liderdir. Bu yuvanın eğitmenleri seçkin, en iyi arkadaş ve  dostturlar. Görkemli binası , öğrencilerine  değişik , anlatılmaz  bir  ruh  verir, her köşesinde bir irfan meşalesi gizlidir, Atatürk ilkelerinin daima en  örnek  temsilcisidir, devrimcidir,   çağdaştır,  laiktir,  demokrattır, etik ve ilkelidir ve bu misyonları, feyiz olarak  tüm öğrencilerinin belleklerine nakşeder.

1934 yılında, ulu önder Atatürk’ün emri ile kurulan bu irfan yuvası,  72  yıldır 30 binin üzerinde mezunuyla, yurdumuzun ilk sıralarında yer alan örnek bir  lisedir. 72 yıllık  eğitim  süreci  boyunca , çağdaşlığın yıkılmaz bir kalesi olarak  verdiği  etkin  ve  seçkin    eğitimle, Türkiye’ye mal olmuş yüzlerce bilim adamı, sanatçı ve siyasetçi yetiştiren bu yuva ,  iş ve  spor dünyasında da  başarılı  yüzlerce mezunuyla, verimli ve üretken bir bilim yuvasıdır. 1965 yılına kadar, Anadolu yakasının tek lisesi  olan bu yuva, Anadolu’nun en  uzak illerinden gelen, başarıya  susamış  saf   temiz evlatlarına kucak açmasının  yanında , bu yakada oturan  tüm gençlere de eğitim vererek, bu gençlerin bilinçli ve seçkin bir şekilde yetişmelerini ve aralarında arkadaşlıkların pekişmesine olanak sağlamıştır.

HAYDARPAŞALI  olmak keyif verir insana , mest eder insanı adeta , tüm mezunlarının bir  gönül bağı  vardır  bu yuvaya. Mezunlarına, eğitimleri  süresince keyif veren, onları  mest eden,  gerektiğinde tek yumruk olmalarını sağlayan bu gizem nedir? Seçkin öğretmenleriyle verdiği  özel ve kalıcı eğitimin yanında, onları hayata özgüvenle hazırlayarak,  en güzel niteliklerle topluma kazandırmak  mı ? Yoksa, görkemli, vakur, muhteşem ve azametli binasının yarattığı, bizleri  büyüleyerek olumlu yönlerimizi daima doruğa çıkarması mı? Bu soruyu yanıtlamak gerçekten çok zor. Verilecek yanıtların  da, yetersiz kalacağı şüphesiz. Zira, HAYDARPAŞA’yı anlatmak çok zor, adeta olanaksız. Bu nedenle diyebiliriz ki, HAYDARPAŞA anlatılamaz, HAYDARPAŞA’yı yaşamak gerekir.

HAYDARPAŞALI olmak başka bir duygudur, bir sevgidir, potansiyel bir güçtür, tek yürek olmaktır, bölünmez bir birlikteliktir  HAYDARPAŞA.  Bu eğitim kurumundan mezun olmak onur verir insana. Bu yuvanın büyüklüğünü, gizemini yaşamayana anlatmak olanaksızdır. Saygıdeğer öğretmenlerinin  verdiği eğitim ve ışık, tüm mezunlarına yaşamları  süresince yol gösterici olmuş , onları topluma hazır potansiyel bir güç olarak yetiştirmiştir. Her HAYDARPAŞALI, elleri öpülesi bu öğretmenlerden  aldığı eğitim ve ışıkla, Atatürkçü,  ülke gündemiyle  her zaman ilgili, aktüel, sosyal, sevecen ve  hümanist, sportmen, paylaşımcı, yardımsever, çevreci, centilmen, entelektüel, laik, devrimci ve vatan severdir.

Lise binasına ilk girildiğinde, bu taş yapının, insanı etkileyen ve büyüleyen, vakurluk ve azametinin yanında, insana güven veren sıcaklığını, yaşayanların zihinlerden asla silemezsiniz. Diğer önemli bir özellik  de, bu yuvada bir arada eğitim gören öğrencilerin, tek yürek ve efsane birlikteliğidir. Her sosyal aktiviteye, okul mevcudu  olan üçbin kişi ile katılmak ve tek yürek olabilmek, sanırım hiçbir eğitim kurumunda görülen bir olgu değildir.

Atatürk ‘ün  armağanı ve vasiyeti olan bu yuvanın, ismiyle özdeşlenen binası, 1982 yılında  meşru olmayan bir iktidarın keyfi tasarrufu ile elinden alınmıştı. Dönemin özelliği, HAYDARPAŞALI’nın direnme gücünü daha sonraki yıllara taşımıştır. Ne  kadar  acıdır  ki, bu yuvanın  üniversiteye dönüştürülmesi kararını uygulayan Başbakan da, karakalem bir mizah gibi  bu yuvanın  yetiştirdiği bir evladıdı. Meşru olmayan iktidar lideri paşanın, eğitimi sırasında bu yuvaya alınmadığının bir ezikliği sonucu bu kararı aldığı tevatür edilen  bu zor alım, zehir gibi işlemiştir her HAYDARPAŞA’lının yüreğine, onları öksüz ve yuvasız bırakmıştır. Aradan geçen onca süreye karşın, HAYDARPAŞALI hala umudunu yitirmemiş ve  her şey  henüz bitmemiştir, Atatürk ‘ün emaneti ve vasiyeti olan bu  yuvasının geri alınmasının bir hayal olmadığını, meşru zeminlerde  ona  yeniden kavuşacağının, pilav günlerinde bir gün dahi olsa, yeniden  koridorlarında koşturacağı ve  onu yeniden kucaklayacağının bilincindedir. Bu gücün, varlığının ve potansiyelinin HAYDARPAŞALI olan bireylerin tümünde var olduğunu, HAYDARPAŞALI ruhunun, bir araya  gelindiğinde ve  tek yürek olunduğunda  ,durdurulamayacak büyük bir güç olduğunu  göstermenin zamanı henüz geçmemiştir. Yuvamızı geri alma mücadelesini, yılmadan ve usanmadan zafere ulaşıncaya kadar sürdürme  zamanıdır. Sizler kadar onurluyum     HAYDARPAŞA’lıyım diye .  

HAYDARPAŞA LİSESİ MEZUNLARI DERNEĞİ
YÖNETİM KURULU ÜYESİ
AVUKAT  TEVFİK FİKRET ÖZERGİN
 
1968 MEZUNU

Anasayfa | Okulumuzun Tarihçesi | Derneğimizin Tarihçesi | Tüzük | Yönetim Kurulu | Üye Listesi | Meslekler Albümü | Ünlü Mezunlar | Fotoğraf Albümü |
Anılarımız | Görece Dergisi | Okul Marşımız | Okulumuz Adına Yazılmış Şiirler | Okulumuz Müdürleri | Okulumuz Öğretmenleri | Aramızdan Ayrılanlar |
Üyelik  ve  Aidat | Sınıf Listesi ve Sınıf Resimleri | Atatürk Köşesi | Online Üyelik | İletişim